pondělí 20. května 2013

Náhorní Karabach, na stopa do Gruzie a záplava turistů


Můj pobyt v Arménii se kvapem blíží ke konci a tak bych mohla ještě doplnit svůj zanedbávaný blok o pár posledních událostí a navštívených míst.
Na konec dubna jsme naplánovali malý projekt pro děti v Shushi v Náhorním Karabachu. Pro neznalé Náhorní Karabach je území Ázerbajdžánu pod kontrolou arménských vojsk, o které se na počátku 90. let vedl válečný spor mezi Arménií a Ázerbajdžánem. Ač byl Náhorní Karabach vyhlášen za nezávislou republiku, tato republika nebyla žádnou jinou zemí včetně Arménie uznána, pokud tedy nebereme v potaz uznání Abkhazií, Jižní Osetií a Transnistrií, což jsou také země jen s částečným uznáním nezávislosti. Nicméně dostat vízum do Karabchu je otázkou jednoho dne a pobyt tam není nijak nebezpečný, protože do dosahu střelby na prázdno podél hranic s Azerbajdžánem se turisti ani civilní obyvatelstvo nedostane.
Do Shushi jsme dorazili v sestavě 11 dobrovolníku s připravenými výtvranými workshopy a dalšími aktivitami pro referovanou stovku dětí. Jelikož jsem na Kavkaze už víc jak půl roku, nemůže mě překvapit, že věci nefungují tak, jak si člověk namaluje. Dětí samozřejmě nebyla stovka, ale s bídou dvacet, z našeho plánu se uskutečnila tak polovina aktivit a málem z nás byli bezdomovci nebýt dobrosrdečného Sara. Ale zpět k místu, kde jsme se vlastně ocitli. Shushi je město ležící na hedvábné stezce. Místní populace byla tvořena převážně Armény, Tatary nebo-li Ázerbajdžánci a také Peršany. Po Rusko-perských valkách se postupně zvyšovalo procento arménské populace, na přelomu století tvořila něco přes 50% a to až do roku 1920 kdy došlo k pogromu křesťanského obyvatelstva a většina Arménů  byla vyvražděna. Arméni pak tvořili minoritu až do 90. let, kdy Arménie obsadila Karabach a Azerbajdžánce vyhnala. Proč je nutné tohle vědět? Pro pochopení, proč Shushi vypadá, tak jak vypadá. Město pro přibližně 20 000 lidí obývá necelých 4000 lidí. Spousta domů je opuštěných, některé zničené válkou jiné časem a zanedbáním. Kdo by však očekával, že takto vypadající město musí působit opuštěně a depresivně, velmi by se pletl, nádherná přiroda a historie dýchající z každého zákoutí dělá z Shushi docela romantické místo.
Hlavní rozdíl, který byl patrný mezi Arménií a Karabachem, kromě bílého stavebního kamene, je v přístupu místních k jejich domovině. Arméni jsou velmi hrdí na svou zemi, ale při první příležitosti zmizí za hranice, lidé v Karabachu jsou hrdí na to žít v Karabachu. Náš hostitel Saro, chlapík, co žil v Baku, nám vyprávěl, že měl možnost z Baku utéct do Gyumri nebo Jerevanu, ale on se vrátil do Shushi, protože odtud pochází a nikdy by neměnil. Teď dělá na městském úřadě, provádí v muzeu, s birthright dobrovolníky spolupracuje na novém konceptu celého muzea a do toho hostí cestovatele, co se v Shushi objeví – některé za malou úplatu, některé, jako nás, za dobré slovo a uši, co si rády poslechnou jeho historky.
Když jsem ráno z městského opevnění pozorovala východ slunce nad místním kaňonem, odpoledne si užívala kapky vody z vodopádu ve vlasech a večer jsem seděla s ostatními na minaretu staré mešity se zapadjícím sluncem za zády, cítila jsem se tak nějak úplně bezstarostně, jakoby už nikdy na ničem jiném nezáleželo, prostě to správné místo a správná chvíle je tady a teď. Tečka.
Doufám, že se mi podaří se do Karabachu zase brzo podívat.

Shushi a okolí

















Jen co jsem se vrátila z Karabachu, zamířila jsem na letiště vyzvednout svou sestru. Kromě některých mých oblíbených míst v Arménii jsme se rozhodli navštívit i Gruzii. Na jednu stranu dvě blondýnky se nikdy nemusí na Kavkaze obávat, že by se jim nepovedlo stopnout auto, na druhou stranu si taky můžou být jisté, že v některém z těch aut bude sedět nosatý, naddržený Armén s představou, že každá evropanka po něm touží. Vinou výchovy mých rodičů jsem ten zdvořilý a milý typ, což se na Kavkaze občas nevyplácí. Měla bych se naučit ten výraz, co říká „něco si zkus a už to nikdy nerozchodíš“. Nakonec jsme ale naše stopování do Tbilisi přežily bez větší úhony a navíc poslední řidič byl nejen zdvořilý, ale i milý, takže k svezení přidal i výtečný oběd v jedné z restaurací s výhledem na staré Tbilisi, popřál nám příjemný pobyt a odjel.
Nezůstali jsme v Tbilisi, ale přesunuli se k mým přátelům, dobrovolníkům v Rustavi. Rustavi rozhodně není turistickým cílem, nová polovina města, vystavěná za sovětské éry, je jedno obrovské sídliště, kde se člověk snadno ztratí. Na druhou stranu mi to tu připomněla bezstarostnou atmosféru devadesátých let. Kluci, co smrtelně vážně honí míč po fotbalovém hřišti, na lavičce skupina mamin s kávou jedním okem pozorující caparty kolem, puberťáci na skatebordech. A do sousedctví se přistěhovali nový rumunští dobrovolníci, takže nechyběla ani welcome party – jen více boj s gruzinským vínem, čačou, rumunskou palinkou a arménským koňakem dokáže zamotat hlavu.
Před návratem do Jerevanu jsme ještě navštívili Gori – rodiště Stalina, kde jsme ovšem oželeli návštěvu jeho muzea a místo toho zamířili ke skalnímu městu Uplisthike. A zase mě pobavil kavkazský přístup k tomu, co je daleko a co blízko. Taxikář ani řidič maršrutky nedokázali pochopit, jak pro nás může být přijatelné jít z vesnice ke skalám pěšky – vždyť je to minimálně 5 kilometrů!

Rustavi

 Gruzínská rarita, všude jinde na světě můžete najít otevírací dobu 24/7 v Gruzii 24/24 - takže po 24 odpracovaných dnech, kdy je otevřeno nonstop následuje týden volna?

Uplisthike





Gori




V Gruzii i Arménii očividně začala turistická sezóna. U každého alespoň trochu zajímavého místa stojí autobusy plné turistů kloboučkářů, co cestují spíš za fotkou než za zážitkem, a tak vždy jen vyskáčí z autobusu, nafotí, co se dá, vybílý stánek se suvenýry, zaplatí za oběd v předražené restauraci a pokračují stejný tempem stihnout projet dalších pět destinací v jednom dni. A jen tak mimochodem jsem se přistihla, že se cítím uraženě, protože by si někdo mohl myslet, že jsem taky turista a ještě ke všemu jeden z těchto. Já totiž nejsem turista, já tady žiju a tak nějak si to tady i nárokuju! Uvědomuji si, že to zní praštěně, ale nejsem jediná. Tak nějak jsme se s ostatními dobrovolníky shodli, že ač na ledacos nadáváme, stěžujeme si, kritizujeme, na druhou stranu si připadáme už jako součást té země a proto na to máme nárok. Nedej bože, když se nějaký cizinec snaží navázat oční kontakt a ne tak se na nás usmát, to vůbec! My jsme totiž vyšší kasta, ty jen pozoruješ, ale my jsme místní!

Pastviny kolem Sevanu - naštěstí ne všude se dá dojet autobusem


Žádné komentáře:

Okomentovat